o mnie

Nazywam się Katarzyna Szczepańska, od 2018 r. prowadzę własną pracownię garncarską Pure Clay. Wytwarzam w niej przedmioty użytkowe z wykorzystaniem kamionki.

Głównie posługuję się techniką toczenia na kole garncarskim. Proces toczenia posiada cechy, które bardzo cenię i którymi lubię się otaczać. To przede wszystkim kontakt z materią i z naczyniem podczas codziennej pracy, obecność w momencie tworzenia i mój spontaniczny wpływ na ostateczny wygląd przedmiotu. Toczenie to proces, w którym naczynie powstaje w skutek kształtowania rękami człowieka, pod wpływem świadomości wynikającej z ciała, a wynikiem pracy jest przedmiot w skali człowieka, który będzie wykorzystywany w codziennym życiu innych ludzi. Lubię myśleć, o swojej pracy i pasji, właśnie jako o procesie prowadzonym rękami i świadomością człowieka w drobnej i ludzkiej skali.


Przez wiele lat zajmowałam się ceramiką z pasji, angażując się w pracę z gliną, po regularnych godzinach pracy. Po latach pasja do ceramiki, a szczególnie pracy na kole garncarskim stała się tak intensywna, że podjęłam decyzję o zajęciu się zawodowo wytwarzaniem przedmiotów użytkowych. Jako następstwo tej decyzji, w połowie 2018 r. założyłam pracownię Pure Clay.

Od tego czasu prowadzę też swój sklep internetowy, który regularnie aktualizuję o zbiór naczyń stołowych i przedmiotów codziennego użytku. Równolegle, zawsze zapraszam do kontaktu, w celu nawiązania współpracy indywidualnej i restauracyjnej.

Moje wybrane realizacje: Fino Restauracja, Gdańsk; Gaea Restauracja, Melbourne; Haffner Hotel, Sopot; LALOU WINE CONCEPT, Warszawa; Muzealna Restauracja, Warszawa; Scoria Restauracja, Bydgoszcz; Art Restauracja, Kraków; Gothic Cafe and Restaurant, Malbork, Monastico, Gdańsk; Nira Alpina, Silvaplana.

W 2021 r. wytworzyłam serię wazonów w ramach kolekcji MANUBA Gdynia Design Days 2021.

W 2021 r. otrzymałam nagrodę Burmistrza Miasta Rumia za całokształt dokonań w zakresie upowszechniania kultury w 2020 r.

W 2020 r. byłam stypendystką programu "Kultura w sieci" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego realizowałam projekt "Na styku rzemiosł - gdzie garncarstwo spotyka się z plecionkarstwem". 

W 2020 r. otrzymałam stypendium twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego, w ramach którego realizowałam projekt "Ceramika z morskich fal".

W 2019 r. otrzymałam Stypendium Kulturalne Prezydenta Miasta Gdańska na realizację projektu "Gdańskie garncarstwo".

 

 

 


 

I’m Katarzyna Szczepańska, I’m a potter based in Poland. I create and produce stoneware functional tableware in my studio, which name is Pure Clay. For years, I’ve been a passionate ceramicist, while at the same time working in full-time job. In 2018 I decided to create my own place and from that time I’m running a one-person ceramics studio.

The technique, which I enjoy the most is throwing on a potter’s wheel. It enables me to shape pieces spontaneously, gives almost infinite possibilities of shaping pieaces. While producing in a larger scale, while moves repetition, I’m always amazed by the feeling and results of a muscle memory. Behind my job and passion, there are imperatives, which I appreciate and cherish. These are: contact with material and piece during every stage of the process, energy and joy of creating, and passion for producing in human scale. I like to think that my job and passion is a process lead by hands and precence of a potter, in a fragile and human scale.

Some of my projects are: Fino Restaurant, Gdańsk; Gaea Restaurant, Melbourne; Haffner Hotel, Sopot; LALOU WINE CONCEPT, Warszawa; Muzealna Restaurant, Warszawa; Scoria Restaurant, Bydgoszcz; Art Restaurant, Kraków; Gothic Cafe and Restaurant, Malbork, Monastico Restaurant, Gdańsk; Nira Alpina Hotel, Silvaplana.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl, powered by Shoper.